Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


kwartal_jesienny_2016

Wrzesień - Październik - Listopad

VEDRANA RUDAN - „OBY CIĘ MATKA URODZIŁA”

,,Oby cię matka urodziła” to poruszająca, mistrzowsko napisana powieść o trudnej relacji między matką a dojrzałą córką.
Wycinki z życia głównej bohaterki układają się w intymną historię, która staje się pretekstem do szczerej, wnikliwej analizy więzi i uczuć łączących obie kobiety.

Vedrana Rudan prowadzi nas przez mroczne uliczki naszej psychiki, dostarczając przy tym silnych przeżyć – w tej książce nikt i nic nie jest jednoznaczne, a splatają się emocje często balansują na granicy skrajności. A jednak proza ta, tak tętniąca życiem, momentami szokująca, wciąga głęboko w swoje wiry i prądy.

Akcja rozgrywa się w Chorwacji, gdzie główna bohaterka, kobieta zbliżająca się sześćdziesiątki, posyła swoją schorowaną matkę do domu opieki, by zapewnić jej profesjonalną pomoc medyczną. Mimo że robi to dla jej wygody, płacąc za inicjatywę duże pieniądze, myśl o pozostawionym w samotności rodzicu zatruwa większość jej myśli. Denerwujące odwiedziny, pretensje, poczucie żalu zmuszają bohaterkę do rozrachunku z demonami przeszłości i zastanowieniu się nad naturą uczuć, jakimi związana jest z matką. Wraca wspomnieniami do rodzinnego domu i wydarzeń, które odcisnęły się piętnem na jej życiu; wydarzeń tragicznych, niekiedy obrzydliwych, objętych bezwzględnym tabu, nigdy nie zdołała nikomu o nich opowiedzieć.

Fabuła toczy się dwutorowo, dotyczy czasu teraźniejszego i wspomnień dopełniających właściwą akcję. Rozdziały tworzą mozaikę, która na oczach czytelnika układa się w spójny i wyrazisty obraz. Nic nie jest czarno-białe, autorka zresztą wstrzymuje się od jakiegokolwiek sądu, co dodatkowo wzmacnia przekaz. Realizm historii uderza. Wątek relacji matka-córka stanowi jeden z wielu poruszanych w książce. Znajdziemy tutaj całą gamę opisów różnych kontaktów międzyludzkich i dziwacznych sytuacji. Ważną rolę odgrywa sklep kobiety – dobrze prosperujący, w którym sprzedaje drewniane anioły. Klienci opowiadają jej o swoim życiu, co również wpływa na jej przemyślenia, postawę czytelnika i samą historię.

W kulturze europejskiej wizerunek matki pojawia się zazwyczaj w pozytywnych kontekstach. Spotykamy zarówno sielankową figurę idealnej matki-karmicielki, dbającej o swoje dziecko i kochającej je całym sercem, jak i obraz matki cierpiącej, wątłej, lecz silnej charakterem, gotowej w imię miłości i wartości rodzinnych do wyrzeczeń i bólu. Natomiast matka w ,,Oby cię matka urodziła” jest bardziej ludzka – nie ma tu ani apoteozy, ani też szczególnej demonizacji, a jedynie portret bezradnej, przerażonej kobiety, która popełniła wiele błędów. Teraz, u kresu życia, przypomina nieznośne wygadane dziecko – bez przerwy narzeka, marudzi, nie szczędzi krytyki i nie docenia poświęcenia swoich bliskich. Z pewnością czytelnik odnajdzie tę postać wśród osób z własnej rodziny – w rodzicu lub dziadku.

Tym większa groza obejmuje nas w miarę pokonywania kolejnych stron, bo finał tej historii wciska w fotel i nie daje o sobie zapomnieć nawet po zakończeniu lektury. Nie spodziewałam się tak zaskakującego zakończenia po powieści obyczajowej. Chociaż to książka trudna w odbiorze, zdecydowanie dla osób dojrzałych, które potrafią zmierzyć się z jej tematem, czyta się ją szybko i z zainteresowaniem. Vedrana Rudan ma dynamiczny styl, wciągający, mimo że początkowo sprawia wrażenie chaotycznego. Książkę pochłonęłam w mgnieniu oka, a o tym, że czas upływa, poinformowało mnie jedynie powoli zachodzące za oknem słońce.

Komu polecić ,,Oby cię matka urodziła”? Z pewnością dorosłym kobietom, które mają już pewien bagaż doświadczeń i temat przemijania nie jest im obcy, a także osobom wrażliwym, oczekującym od literatury prawdziwej głębi i przemyśleń. Nie pożałujecie przeznaczonego na nią czasu.


KSIĄŻKA: „Oby cię matka urodziła”
AUTORKA: Vedrana Rudan
Wydawnictwo Drzewo Babel

RAINBOW ROWELL - ZAŁĄCZNIK

,,Załącznik” to wciągająca, napisana lekkim stylem historia, która z pewnością znajdzie zwolenników wśród wielbicieli powieści romantycznych.

Rainbow Rowell jest autorką trzech wydanych w Polsce książek: „Park i Eleonora”, ,,Fangirl” i „Linia Serc”. Po raz kolejny zostajemy ją w klimacie obyczajowym. I znów nas nie zawodzi. Znajdziemy w jej prozie wszystko, co można oczekiwać po dobrej literaturze.

Zmysłowa i pełna emocji, bezpretensjonalna i świetnie napisana – ,,Załącznik” to pozycja obowiązkowa nie tylko dla zwolenników pióra tej autorki. Warto po nią sięgnąć!


KSIĄŻKA: „Załącznik”
AUTORKA: Rainbow Rowell
Wydawnictwo HarperCollins

K. BROMBERG - „HARD BEAT. TANIEC NAD OTCHŁANIĄ”

W powieści „Hard Beat. Taniec nad otchłanią” śledzimy życie korespondenta wojennego, Tannera Thomasa, próbującego pozbierać się po śmierci swojej narzeczonej – Stelli, która ginie podczas jednej z reporterskich wypraw.

To dramatyczne wydarzenie odciska się piętnem na psychice głównego bohatera. Chcąc uporać się ze stratą, podejmuje się coraz trudniejszych wyzwań i niebezpieczeństw. Pomaga mu w tym Beaux, jego nowa partnerka zawodowa. Początkowo tych dwojga łączy tylko namiętność i uczciwe partnerstwo, które z czasem przeradza się w coś więcej…

Napisana lekkim piórem historia z pewnością znajdzie zwolenników wśród wielbicieli dobrego romansu. Bohaterowie budzą sympatię, ciekawią, a relacje między nimi - intrygują. Czytelnik uczestniczy w ich sukcesach i porażkach, jest świadkiem jego zmagań z nierzadko dramatycznymi sytuacjami, jakimi zaskakuje ich życie.

,,Taniec nad otchłanią” to świetny tytuł dla każdego fana literatury erotycznej. Opis scen przeprowadzony jest w niezwykle barwny sposób, pełen interesujących pikantnych szczegółów. Książka pobudza wyobraźnię i zachęca do dalszego działania. Z pewnością nie pożałujcie przeznaczonego na nią czasu.


KSIĄŻKA: „Hard Beat. Taniec nad otchłanią”
AUTORKA: K. Bromberg
Wydawnictwo Editio

K. BROMBERG - „SWEET ACHE. KREW GĘSTSZA OD WODY”

Książka ,,Sweet Arche” jest kolejną częścią bestsellerowej serii ,,Driven”. Pełna zmysłowości i działająca na wyobraźnię, tym razem przenosi czytelnika w romans przystojnego muzyka, Hawkina Playa oraz pięknej, niedostępnej Quinlan Westin.

K. Bromberg udawania, że literatura erotyczna nie jest synonimem złej literatury, a propozycje książkowe mogą nieraz pozytywnie zaskoczyć. Ta propozycja wydawnicza to namiętna opowieść, obrazowa i realna, która daje również do myślenia. Na tle tych wszystkich wychodzących na rynek erotyków okazuje się być prawdziwą perełką. Nie brak w niej zaskakujących zwrotów akcji, sympatycznych bohaterów i dynamicznej, przemyślanej akcji.

Przyjemność płynącą z lektury potęguje jej język. Styl autorki jest subtelny i giętki, naturalny i zmysłowy. Opisy erotyczne nie przekraczają granicy dobrego smaku, wręcz przeciwnie – rozpalają zmysły i nie pozwalają się oderwać od snutej historii.


KSIĄŻKA: „Sweet Arche. Krew gęstsza od wody”
AUTORKA: K. Bromberg
Wydawnictwo Editio

K. BROMBERG - „SLOW BURN. KROPLA DRĄŻY SKAŁĘ”

„Slow burn. Kropla drąży skałę” to kontynuacja serii „Driven”, zmysłowa opowieść o Haddie Montgomery, która po śmierci swojej siostry znajduje przystań w ramionach Backetta Danielsa.

To, co miało być jednorazową przygodą, staje się preludium do ich dalszych losów. Czy chwilowa namiętność wystarczy, żeby między dwojgiem ludzi nawiązała się głęboka więź? Jak sobie z nią poradzą?

K. Bromberg jest autorką trylogii „Driven”, ,,Fueled” i „Crashed”. Po raz kolejny zostajemy ją w klimacie obyczajowo-erotycznym. I znów książka nas nie zawodzi. Znajdziemy w niej wszystko, co można oczekiwać po dobrej prozie erotycznej. Interesująca historia, płomienny romans i splatają się w romantycznej, fascynującej opowieści dla kobiet.

Zmysłowa i pełna emocji, bezpretensjonalna i świetnie napisana – ,,Slow burn” to pozycja obowiązkowa nie tylko dla zwolenników całej serii, lecz również wielbicielek dobrego romansu. Warto po nią sięgnąć!


KSIĄŻKA: „Slow Burn. Kropla drąży skałę”
AUTORKA: K. Bromberg
Wydawnictwo Editio

K.N. HANER - „SNY MORFEUSZA”

,,Sny Morfeusza” jest książką erotyczną polskiej autorki ukrywającej się pod pseudonimem K.N. Haner. Wciągająca, napisana lekkim stylem historia z pewnością znajdzie zwolenników wśród wielbicieli powieści erotycznych. Nie jest to proza przeintelektualizowana, skłaniająca do myślenia, lecz przeładowana wydarzeniami, o których czyta się z napięciem i ciekawością.

Główna bohaterka, Cassandra Givens, stawia się na rozmowę o pracę w ogromnej firmie architektonicznej. Pomimo starań i potencjału nie otrzymuje upragnionej posady, wręcz przeciwnie, zostaje upokorzona przez niedoszłego szefa, aroganckiego Adama McKeya. Dziewczyna postanawia zrekompensować sobie porażkę spotkaniem ze znajomymi, lecz niewinny wypad do restauracji przekształca się w żałosną farsę. Koniec końców decyduje się na wyprawę do klubu, gdzie zostaje dostrzeżona przez tajemniczego mężczyznę… Od tej pory życie dwudziestopięciolatki diametralnie się zmieni.

Książkę czytało się przyjemnie i bez zgrzytów. Jest w niej trochę naiwności, dużo scen seksu, ale nie przeszkadzało mi to w dalszym poznawaniu losów Cassandry i pozostałych bohaterów.

Jeśli szukacie mrocznej, pobudzającej zmysły powieści o nieskomplikowanej fabule, ten tytuł z pewnością podbije Wasze serce.


KSIĄŻKA: „Sny Morfeusza”
AUTORKA: K.N. Haner
Wydawnictwo Editio

PODSTAWY FILOZOFII DLA UCZNIÓW I STUDENTÓW

Książka ,,Podstawy filozofii dla uczniów i studentów” zapewnia starannie dobrane informacje i dostarcza je czytelnikowi w najatrakcyjniejszej formie. Praktyczny, rzetelnie napisany podręcznik powinien znaleźć się w biblioteczce każdego ucznia i studenta, który pragnie wzbogacić swoją wiedzę filozoficzną i rozwinąć krytyczne myślenie w odniesieniu do otaczającego nas świata.

Struktura podręcznika jest przejrzysta. Składa się na nią pięć działów. Część pierwsza wprowadza czytelnika w przedmiot, metodę i problematykę filozofii, jej rolę w kulturze europejskiej, w pojęcie myślenia, teorię poznania, filozofię człowieka itd. Część druga omawia filozofię starożytną wraz z kluczowymi dla niej postaciami. W następnym dziale autorzy przechodzą do filozofii średniowiecza, charakteryzują kulturę oraz przejawiające się wówczas tendencje, a także powstające szkoły. Ostatnie dwie części dotyczą filozofii nowożytnej i filozofii XX wieku.

Jedną z niewątpliwych wartości omawianego dzieła jest przemyślany, merytoryczny wykład, podnoszący walory dydaktyczne tekstu. Zestawienie faktów, pojęć i postaci jest czytelne, łatwe do przyswojenia. Chociaż nad tym podręcznikiem pracowali czterej autorzy, całość zachowała zdumiewającą jednolitość. Jest potężnym źródłem wiedzy, opracowanym w sposób ułatwiający jej przyswajanie. Zachęca do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytania filozoficzne. Czego chcieć więcej od dobrego podręcznika?


KSIĄŻKA: „Podstawy filozofii dla uczniów i studentów”
RED: Krzysztof Wieczorek
Wydawnictwo Videograf

KATY COLINS - „BIURO PODRÓŻY SAMOTNYCH SERC. KIERUNEK: TAJLANDIA”

,,Biuro Podróży Samotnych Serc” to zabawny portret niedoszłej mężatki, która po stracie narzeczonego postanawia spełnić swoje największe marzenia.

Udaje się w podróż do Tajlandii, gdzie poznaje wspaniałych ludzi i wplątuje się w nie do końca bezpieczne sytuacje. Wakacyjny wyjazd okazuje się strzałem w dziesiątkę i ofiarowuje jej coś o wiele wartościowszego niż samą rozrywkę i możliwość porzucenia starego życia. Uczy ją wiele o świecie i samej sobie.

Główna bohaterka, Georgia, jest kobietą zbliżającą się do trzydziestki, uczuciową i roztargnioną, porównywaną z tyłu okładki do Briget Jones. Nie wydaje się szczególnie inteligentna, lecz ma w sobie pewien urok, który przy umiejętności przyciągania kłopotów tworzy z niej postać zwariowaną i wzbudzającą sympatię. Przygody dziewczyny intrygują i nie pozwalają się od siebie oderwać. Czytelnik z przyjemnością towarzyszy bohaterce w kolejnych perypetiach i przygodach.

Jeśli szukacie lekkiej, pogodnej książki o prostej i optymistycznej fabule, ten tytuł z pewnością podbije Wasze serce.


KSIĄŻKA: „Biuro Podróży Samotnych Serc. Kierunek: Tajlandia”
AUTORKA: Katy Colins
Wydawnictwo Harper Collins

kwartal_jesienny_2016.txt · ostatnio zmienione: 2016/09/30 21:56 przez gnosis

Narzędzia strony