Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


kwartal_letni_2016

Czerwiec - Lipiec - Sierpień

ARTUR URBANOWICZ - „GAŁĘZISTE”

Debiut Artura Urbanowicza ,,Gałęziste” to poruszająca, mistrzowsko napisana powieść grozy, która wciąga czytelnika w mroczną scenerię Suwalszczyzny. Zmysłowe opisy przyrody, wzrastające napięcie i płynna narracja sprawiają, że już pierwsze rozdziały nie pozwalają się oderwać od snutej historii.

Wszystko dzieje się w okresie Triduum i Świąt Wielkanocnych. Tomek i Karolina, młodzi ludzie po studiach, decydują się na wyjazd w odludne miejsce, które ma pomóc im w naprawieniu związku. Trafiają do wsi Białodęby, do pensjonatu położonego obok cmentarza. Nie mija wiele czasu, kiedy wokół pary zaczynają dziać się niepokojące incydenty. Pojawiają się przebłyski, tajemnicze złudzenia i sny… Ilość trudnych do wyjaśnienia wydarzeń wciąż narasta. Z jaką siłą przyszło walczyć bohaterom? Czy istnieje sposób, żeby się od niej uwolnić?

Fabuła, chociaż nie wybija się ze schematu, wciąż zaskakuje. Nie jest to czystej wodzy horror, który wbija w fotel, lecz ciekawa, dobrze poprowadzona historia z niemniej udanym wątkiem obyczajowym. Czyta się ją przyjemnie, bez zgrzytów, jakie często pojawiają się u debiutantów. Główni bohaterowie tworzą interesujący duet – Tomasz, cukrzyk, niecierpliwy i drażliwy, łatwo wpada w gniew, zaś jego dziewczyna Karolina to uczynna, miła osoba, gotowa poświęcać się dla słabszych nawet własnym kosztem. Nawiązanie porozumienia między dwoma tak skrajnymi charakterami nie jest łatwym zadaniem – czytelnik ma okazję śledzić, jak próbują znaleźć wspólny język i klucz do drugiej osoby.

Opisy Suwalszczyzny, czyli rodzimego gruntu autora, uważam za jedną z największych zalet książki. Budowały niepokojący, subtelny klimat snutej opowieści. Można było niemal poczuć zapach igliwia pod stopami, chrzęst trawy, lekki wiatr dmuchający w gałęzie.Styl powieści jest ciekawy, wzmagający napięcie i zgrabnie je obniżający tam, gdzie wymaga tego fabuła.

Na wzmiankę zasługuje też wydanie powieści ,,Gałęziste”. Książka została wydrukowana na dobrym papierze, z piękną graficznie okładką, nieoczywistą, która przyciąga spojrzenie.

Mam nadzieję, że i Wy dobrze spędzicie czas na lekturze tej książki, ponieważ zdecydowanie zasługuje ona na uwagę i szansę.


KSIĄŻKA: „Gałęziste”
AUTOR: Artur Urbanowicz
Wydawnictwo Novea Res

„NIEZWYKŁA POLSKA. MAGICZNA PODRÓŻ PRZEZ MIASTA, JEZIORA, GÓRY, ZABYTKI...”

,,Niezwykła Polska” to wyjątkowa publikacja Wydawnictwa SQN, oferująca mnóstwo pięknych, unikatowych miejsc do pokolorowania.

Osiemdziesiąt stron ze starannie wykonanymi ilustracjami nie tylko zapewni rozrywkę na długie godziny i pomoże się odprężyć, lecz również przypomni o niezwykłych zabytkach, zachwycających krajobrazach i widokach, które każdy Polak powinien kojarzyć.

Książka została wykonana solidnie i z pasją. Znajdziemy tu tatrzański Giewont, panoramę Starego Miasta w Toruniu, Miasto Tkaczy w Zgierzu, Halę Stulecia we Wrocławiu i wiele innych. Obejrzymy obraz jasnogórskiej Matki Boskiej, ogromną figurę Jezusa Chrystusa w Świebodzinie, Jezioro Jeziorak na Mazurach; nie zabraknie również charakterystycznych polskich zwierząt, na przykład żubra czy orła bielika.

Z tyłu znajdują się kolorowe miniaturki i krótkie informacje na temat poszczególnych obiektów, napisane po polsku i po angielsku. Papier nie przebija, kontury się nie rozmazują – można wypełniać kartkę zarówno kredkami, jak i farbami. Kolorowanka ma solidną oprawę i duży format (230 x 270 mm).

Często zachwycamy się tym, co zobaczymy podczas zagranicznych wakacji, nie doceniając scenerii, jaka codziennie roztacza się wokół nas. Warto zakupić tę publikację i poświęcić kilka chwil na aktywną zabawę związaną z kolorowaniem.


KSIĄŻKA: „Niezwykła Polska. Magiczna podróż przez miasta, jeziora, góry, zabytki…”
AUTOR: praca zbiorowa
Wydawnictwo SQN

ANNA FORESTERN - „ERASMUS. BÓG SEKSU I MIŁOŚCI”

Debiut Anny Forestern ,,Erasmus. Bóg seksu i miłości” to lekka powieść romantyczna z wątkami erotycznymi, przeznaczona głównie dla młodych kobiet – wciągająca historia polskiej studentki, która w ramach słynnego programu wyjeżdża do Hiszpanii.

Autorka, niespełna 24–letnia studentka Turystyki i Rekreacji, napisała tę książkę na podstawie własnych wspomnień z wycieczki, żeby pokazać, jak wyglądają takie wyjazdy i przestrzec przed zagrożeniami czyhającymi za granicą. Porywa czytelnika w zwariowany, pełen namiętności świat imprez, alkoholu i intensywnej zabawy.

Główną bohaterkę poznajemy na początku roku akademickiego, kiedy wraz ze swoim chłopakiem rozpoczyna nowe życie w Hiszpanii. Wymarzona podróż rozpoczyna się katastrofą – Anna i Tomek podejmują decyzję o zakończeniu związku. Skazani na siebie przez najbliższe miesiące, zmuszeni do dzielenia łóżka, szukają ucieczki w przelotnych romansach. Anna poznaje Alvaro, najprzystojniejszego chłopaka na Erasmusie i szybko nawiązuje z nim bliższą znajomość. Przez jej życie przewijają się również inni mężczyźni: troskliwy, pogodny Mario, zdecydowany Pascual, Roberto, a nawet Tomek, do którego bohaterka decyduje się wrócić, chociaż nie na długo. To Alvaro zajmuje największą część jej myśli, staje się obsesją, ucieleśnieniem marzeń dziewczyny.

Książka została napisana szczerym, prostym językiem, z entuzjazmem i odwagą, ale po jej przeczytaniu mam bardzo mieszane odczucia. Zastanawiam się nad sensem organizowania wymian pokroju Erasmusa, mających pierwotnie na celu rozwijanie młodego człowieka, skoro relacja z wycieczki została sprowadzona do poznawania nowych osób i bezustannej, często nieodpowiedzialnej zabawy. Z opisanych scenach można wywnioskować, że studenci nie wyjeżdżają na wymianę po to, by się uczyć, lecz nabywać doświadczenia seksualne, pić na umór i odwiedzać najlepsze kluby. Dziewczyny nie zastanawiają się wiele nad przyszłością i poszerzaniem horyzontów, zamiast tego dyskutują, który chłopak im się najbardziej podoba i rozważają, jak go zdobyć.

Anna jest bohaterką pełną werwy, ale i lekkomyślną, powierzchowną, bez żadnych ambicji. Pędzi bezrefleksyjnie od jednej rozrywki do drugiej, sypia z kim popadnie, w dodatku bez zabezpieczeń czy zadumy nad własnym postępowaniem. Wiąże się z jednym mężczyzną, a potem go zdradza i jeszcze próbuje się usprawiedliwiać, że to on ją źle traktował i wyzywał od dziwek. Nie jest to postać, o której czytałoby się z przyjemnością, właśnie ze względu na jej postępowanie.

Tempo fabuły jest szybkie, lecz czasami działa to na niekorzyść historii. Wydarzenia następują po sobie w szaleńczym galopie, przez co nie znajdziemy w tej książce odpowiedniego budowania napięcia. Jest to lektura na jeden wieczór, lekka i ciekawa.


KSIĄŻKA: „Erasmus. Bóg seksu i miłości”
AUTOR: Anna Forestern
Wydawnictwo Psychoskok

DANIEL HURLAK - „44 DNI”

,,44 dni” to oniryczna i przepełniona symbolizmem współczesna baśń, w której nikt i nic nie jest jednoznaczne.

Debiutancka powieść Daniela Hurlaka wciąga czytelnika w ułudną rzeczywistość, kierowaną przez anioły i demony, gdzie główne skrzypce gra tajemnica.

Główny bohater, Tomasz Król jest szarym człowiekiem bez charakterystycznych cech, pochłoniętym przez rutynę, bez większego celu w życiu. W wolnym czasie gra na pianinie i rzeźbi z drewna. Mieszka bez rodziny, nie ma znajomych ani życia towarzyskiego. Jego jedynym przyjacielem jest Jacek, z którym mężczyzna dzieli pewną tajemnicę. Oboje wpadli w posiadanie listy z czterdziestoma czteroma osobami oraz zadaniem zabicia ich w ciągu czterdziestu czterech dni. Dlaczego wybrane osoby się tam znalazły – tego nie wiadomo. Początkowo czytelnik nie ma pojęcia, czemu Król decyduje się na ślepe realizowanie poleceń. Obserwuje jego zmagania z samym sobą i kolejne coraz to dziwniejsze wydarzenia, jakich bohater staje się świadkiem.

Myślę, że główną zaletą tej książki jest jej klimatyczność i płynna narracja. Autorowi udaje się zaangażować odbiorcę w wykreowany świat. Niedopowiedzenia i luki w rozumowaniu postaci, chociaż początkowo mogą irytować, są celowym zabiegiem, w dodatku bardzo dobrze zrealizowanym, działającym na korzyść historii. Wydarzenia następują po sobie szybko, a bohaterowie zapadają w pamięć. Do wad zaliczam to, że momentami fabuła ociera się o naiwność i absurd. Trudno uwierzyć, że Króla ani razu nie złapano na gorącym uczynku ani nie znaleziono dowodów, które doprowadziłyby policję do sprawcy. Ilość ofiar i ,,nieporęczność” w zabijaniu z pewnością prędzej czy później zdemaskowałaby, kto jest mordercą.

Chociaż warstwa językowa jest dobra, czasami denerwowała mnie pretensjonalność autora i jego drobiazgowość. Kiedy postać wypowiada się ironicznie, odbiorca jest w stanie to wychwycić i nie trzeba dodawać: ,,odparł X, posługując się ironią”, a potem: ,,Y był urażony ironią zastosowaną przez X”. Nieraz można odnieść wrażenie, że pisarz traktuje swojego czytelnika jak kogoś mało inteligentnego, kto funkcjonuje w zupełnie innym świecie i nie potrafi odczytywać ani domyślać się podstawowych emocji. Zdarzały się też inne momenty budzące irytację. W scenie, w której Król płakał, narrator dodaje, że z jego oczu ,,poleciały czterdzieści cztery łzy”, co brzmiało moim zdaniem głupio – niech podniesie rękę ten, kto kiedykolwiek liczył, ile łez wypłakał, co do jednej sztuki! Wiem, że narrator jest wszechwiedzący, ale to zdanie zupełnie nie pasowało i ,,nie brzmiało”, tak samo jak ,,czterdzieści cztery stuknięcia” wspomniane w którymś rozdziale.

Jako że książka jest debiutem, można przymknąć oko na drobne logiczne zgrzyty, lecz nie na brak korekty. Ogrom błędów przeraża – pojawia się mnóstwo literówek, pierwsza już w dialogu na stronie z prologiem. Brakuje znaków interpunkcyjnych i występują notoryczne powtórzenia. Książka ,,44 dni” nie została poddana żadnej korekcie, co czyni z niej produkt wadliwy dla czytelnika.

Nie jest to zły debiut, lecz nie zaliczyłabym go też do stuprocentowo udanych. Polecam tę książkę osobom gustującym w skomplikowanych historiach, lekkim piórze i mrocznym nastroju.


KSIĄŻKA: „44 dni”
AUTOR: Daniel Hurlak
Wydawnictwo Psychoskok

SUSAN STEPHENS, KIM LAWRENCE, CHRISTINA HOLLIS - „DO ZOBACZENIA WE WŁOSZECH”

,,Do zobaczenia we Włoszech” to zbiór trzech krótkich historii miłosnych pod słońcem malowniczej Toskanii.

Czyta się go bardzo szybko, głównie przez wartką akcję, plastyczną konstrukcję zdań i zwroty akcji, które wymuszają koncentracje czytelnika. Chociaż opowiadania zostały zrealizowane w podobnym schemacie, ich przewidywalność nie odbiera przyjemności lektury, wręcz przeciwnie – z bohaterami łatwo się utożsamić, a świadomość happy endu pozwala cieszyć się każdą stroną.

Bohaterki są przeciętnymi kobietami o niewielkich aspiracjach i marzeniach, które zakochują się w zgoła odmiennych od siebie mężczyznach: nieczułych, awanturniczych i władczych, w dodatku bogatych, zamieszkujących najlepsze włoskie wille. Oni są stanowczy i aroganccy, one – skromne, ciche, pragnące szczęśliwego związku i rodziny. Każda z nich boryka się z innymi problemami, lecz koniec końców je przezwycięża dzięki wzajemnemu zrozumieniu, wielkiej miłości i sprzyjającym okolicznościom.

Przyjemne w odbiorze, wciągające i pogodne opowiadania zostały napisane przez trzy różne autorki. Polecałabym je głównie młodzieży, starsi mogą uznać tę książkę za nieco przewidywalną i czasem zbyt nierealistyczną. Są to historie na jeden raz, ale idealne na wakacje, do włożenia w torebkę i zrelaksowania się podczas wypoczynku.


KSIĄŻKA: „Do zobaczenia we Włoszech”
AUTORZY: Susan Stephens, Kim Lawrence, Christina Hollis
Wydawnictwo Harper Collins

AGATA CZYKIERDA-GRABOWSKA - „JAK POWIETRZE”

,,Jak powietrze” Agaty Czykierdy – Grabowskiej to pierwsza polska powieść spod znaku ,,New Adult”. Olśniewająca i przyjemna w odbiorze, z pewnością przypadnie do gustu każdej zwolenniczce dobrego romansu.

Oliwia jest Warszawianką, która czerpie z życia całymi garściami. Studiuje wymarzony kierunek, chodzi na huczne imprezy, realizuje się towarzysko i spotyka z przystojnym Szymonem. Codzienność mija jej beztrosko i bez zbędnych kłopotów – do czasu, aż legnie w gruzach przez nieszczęśliwy wypadek. Na ruchliwym odcinku ulicy potrąca samochodem nieznanego chłopaka. Po szybkim odwiezieniu poszkodowanego do szpitala oferuje mu pomoc, co staje się to początkiem barwnej znajomości, która na zawsze odmieni jej sposób postrzegania świata i relacji z innymi ludźmi.

Nie mija wiele czasu, gdy Oliwia uświadamia sobie, że nie potrafi żyć bez Dominika, chociaż sama nie rozumie intensywności tych uczuć. Chłopak również jest w niej zakochany. Odnajdują bliskość, zaangażowanie, troszczą się o siebie i wspierają. Niestety, na drodze do ich szczęścia stają dawne tajemnice, szkodliwe znajomości i konkurenci do serc obojga bohaterów. Czy prawdziwa miłość przetrwa próby, na jakie zostanie wystawiona?

,,Jak powietrze” jest sprawnie napisaną książką dla młodzieży i starszych nastolatków, która oferuje dobrze spędzony czas przy optymistycznej, lekkiej historii miłosnej. Opowiada o sprawach związanych z dorastaniem, z ważnymi wyborami, planami na przyszłość, pierwszymi doświadczeniami seksualnymi, a także określa tożsamości młodego dorosłego, szukającego swojego miejsca w życiu. Fabuła nie jest skomplikowana, toczy się jednotorowo wokoło głównej pary, lecz nie brakuje w niej zaskakujących zwrotów akcji i galopu wydarzeń, które wymuszają koncentrację czytelnika. Dostarcza dużo emocji i wzruszeń, doskonale oddając uczuciowy wir, w jakim znajdują się zakochani.

Przelotna znajomość bohaterów przeradza się w intensywny romans, który doprowadza do ich powolnej wewnętrznej przemiany. Stają się szczęśliwsi i gotowi do walki o siebie. Wspólne opiekowanie się rodzeństwem Dominika uczy Oliwii odpowiedzialności, a obecność ukochanego zapewnia jej spokój. Z kolei on zyskuje osobę, pomagającą mu uwierzyć w siebie.

Główna bohaterka jest atrakcyjną, błyskotliwą dziewczyną, z którą większość czytelniczek bez problemów się utożsami. Bywa zadziorna, ambitna, potrafi się bawić, lecz niekiedy podchodzi do wielu spraw zbyt emocjonalnie. Z jednej strony podoba jej się Dominik, z drugiej – tkwi w toksycznym związku z Szymonem i początkowo nie potrafi go zostawić. Czuje się rozdarta i zagubiona. Niekiedy irytowała mnie swoimi wybuchami złości, wydaje się jednak prawdziwa, żywa i interesująca na tle Dominika, który na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się absolutnie niczym. To zwykły chłopak, może dojrzalszy od reszty swoich rówieśników. Dopiero później wychodzi na jaw, że ma przenikliwość i głębie spojrzenia, trudną przeszłość i młodsze rodzeństwo na utrzymaniu, lecz moim zdaniem zabrakło mu charakterystycznych i bardziej stanowczych cech, czyniących z niego odpowiedniego partnera dla Oliwii.

Styl, jakim posługuje się autorka, jest prosty, wręcz potoczny, jednak w przypadku prozy młodzieżowej pozwala to lepiej wsiąknąć w rzeczywistość i świat przedstawiony. Warto wspomnieć też o zachwycającej stronie graficznej. Książka została pięknie wydana – nastrojowa, pogodna okładka przyciąga spojrzenie i zachęca do rozpoczęcia lektury.

Jeśli cenicie w literaturze wartką akcję, wiarygodnych bohaterów i szczerą miłość, o którą warto walczyć – ta powieść trafi w Wasze oczekiwania.


KSIĄŻKA: „Jak powietrze”
AUTORKA: Agata Czykierda - Grabowska
Wydawnictwo OMGBooks

PRZEWODNIK „PORTUGALIA. W RYTMIE FADO”

Portugalia wydaje się wręcz turystycznym rajem. Leży w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego i jest najbardziej wysuniętym na zachód państwem w kontynentalnej Europie.

Oferuje również doskonale warunki do wypoczynku i liczne rozrywki. Ciekawe miejsca, historia, zapierające dech w piersiach widoki, kultura i tradycja – wszystko to przyciąga rzesze obcokrajowców i wymaga przestudiowania, zarówno przed wyjazdem, jak i w trakcie podróży.

Seria,,Bezdroża Classic” zapewnia starannie dobrane informacje na temat tego regionu i dostarcza je czytelnikowi w najatrakcyjniejszej formie. Praktyczny, bogaty w zdjęcia przewodnik po Portugalii powinien znaleźć się w ekwipunku każdego zwiedzającego.

Autorzy zadbali o przydatne zwroty językowe, wydarzenia dziejące się w określonych miesiącach, a także informacje o środkach transportu. Nie brakuje sugestii odnośnie planowania podróży i modeli wycieczek: siedmiodniowej, z dziećmi, jednodniowej w Lizbonie lub w jej okolicach, podróży w mniej znanej północnej Portugalii lub w Porto i kamiennych wioskach. W osobnym rozdziale znajdziemy historię tego różnorodnego kraju, rady dotyczące ubezpieczenia czy wiadomości o walucie i cenach. Uwzględniono noclegi, ich ceny w poszczególnych regionach, baseny i kąpieliska, dni wolne od pracy – a wszystko to logicznie uporządkowane, opisane w rzetelny i przystępny sposób.

Co wyróżnia Portugalczyków? Piją mocną kawę, kochają piłkę nożną, gwałtownie gestykulują i nie znoszą Hiszpanów. W stosunku do obcokrajowców wykazują się otwartością i sympatią. Tego typu ciekawostki pojawiają się w jednym z rozdziałów, w którym twórcy przewodnika charakteryzują stereotypowe cechy tego narodu. Znajdziemy tam również: dowcipy o Portugalczykach, różnice między nimi a Hiszpanami, opis społeczeństwa, kontaktów polsko – portugalskich i wiele więcej.

Szata graficzna została wykonana rewelacyjnie. W książce pojawiają się zarówno kolorowe, jak i czarno – białe ilustracje, a także różne humorystyczne grafiki, np. ,,10 zasad odpowiedzialnego podróżowania”. Nieraz natrafimy na symbole: ,,Warto zobaczyć”, ,,Informator” ,,Aktywny wypoczynek” itd. Dane w pigułce, znajdujące się na samym początku książki, zawierają godło Portugalii, flagę, godziny otwarcia banków, aptek, punktów informacji turystycznej, urzędów pocztowych, a nawet sklepów spożywczych. Duże ułatwienie stanowią mapy z oznaczeniami.

Nie da się ukryć, że autorzy przewodnika podeszli poważnie do zadania i postawili sobie wysoko poprzeczkę. Znajduje się tu absolutnie wszystko, co powinniśmy wiedzieć o Portugalii, żeby ją dogłębnie poznać, przez kluczowe informacje po urokliwe drobiazgi i ciekawostki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele zakątków tego pięknego kraju wart jest odwiedzenia – z bliskimi, przyjaciółmi i tym kieszonkowym przewodnikiem, idealnym do wakacyjnego plecaka.


KSIĄŻKA: „Portugalia. W rytmie fado”
AUTORZY: Anna Pamuła, Frederico Kuhl de Oliveira
Wydawnictwo Bezdroża

MIA SHERIDAN - „EDEN. NOWY POCZĄTEK”

,,Eden. Nowy początek” to kontynuacja serii ,,A Sign of Love” bestsellerowej autorki Mii Sheridan. Opowiada o wydarzeniach mających miejsce trzy lata od czasu tragedii w Akadii, podczas której zginęli wszyscy członkowie sekty. Główni bohaterowie, nieświadomi tego, że ich druga połówka przeżyła katastrofę, skupili na budowaniu normalnej codzienności. Calder został uznanym artystą, wynajął mieszkanie i znalazł dziewczynę. Z kolei Eden została przygarnięta przez bogatego przedsiębiorcę, który zapewnił jej dach nad głową w zamian za to, by uczyła jego córkę gry na fortepianie.

Zbieg okoliczności sprawia, że ścieżki dawnych zakochanych znów się zbiegają, a uczucia odżywają ze zdwojoną siłą. Czy teraz, w nowym normalnym świecie, Calder i Eden wreszcie będą razem?

Druga część romantycznej historii nie zawiodła moich oczekiwań. Tym razem fabuła zwalnia, nie ma galopu myśli i wydarzeń, towarzyszącego czytelnikowi chociażby pod koniec ,,Narodzin odwagi”. Bohaterowie są starsi, bardziej doświadczeni, a romans rozgrywa się w miejskiej scenerii. Współczesny świat, wraz z nowinkami technologicznymi i zaawansowanymi urządzeniami, jest początkowo obcy dla trójki młodych ludzi, którzy całe życie wychowywali się z dala od cywilizacji. Szybko jednak przystosowują się do nowych warunków. Tym razem nie ma bezustannego napięcia, nastroju tajemnicy ani widma szaleństwa czającego się w każdym z domów – bohaterowie poruszają się po obszarach znanych każdemu z nas: po ulicach, sklepach, centrach handlowych.

Miłość Eden i Caldera, ich skomplikowana relacja, przygody i perypetie – oczarowują i wciąż ciekawią. Autorka w sposób bezpośredni i wrażliwy przybliża odbiorcy trudne chwile, wykazując przy tym wiele zrozumienia dla swoich bohaterów. Chociaż postacie nie stanowią wyjątkowych indywidualności, każda z nich posiada charakterystyczne cechy, które je identyfikują.

Powieść Mii Sheridan jest książką przyjemną w odbiorze, nieskomplikowaną pod względem warsztatowym, jednak zapewniającą czytelnikowi uczciwą rozrywkę. Poleciłabym ją przede wszystkim wielbicielom romansów i historii obyczajowych. Z pewnością nie będą zawiedzeni.


KSIĄŻKA: „Eden. Nowy początek”
AUTORKA: Mia Sherdinan
Wydawnictwo Septem

TOMASZ WĘCKI - „WTAJEMNICZENIE”

Debiut Tomasza Węckiego ,,Wtajemniczenie” to fascynująca przygoda urban fantasy w scenerii współczesnego Wrocławia. Przemyślana i dobrze skonstruowana, staje się opowieścią nie tylko o walce z duchami, ale i poświęceniu, osamotnieniu jednostki oraz pokonywaniu własnych słabości.

Duchy. Jedynym, co można o nich powiedzieć to to, że istnieją i są niewidzialnymi pasożytami żerującymi na ludziach. Przybierają różne formy, władają mową, a także potrafią wywierać wpływ na swoje ofiary.

Widzi je Tomasz Zając, ostatni potomek długiej linii czarnoksiężników. Wiedzę na temat natury tych istot czerpie z notatek zostawionych przez dziadka i własnych obserwacji. Poznajemy go w krytycznym momencie, gdy trafia na mężczyznę z dziwną obrożą wokół szyi, ściągającego na siebie uwagę chmary duchów. Przypadkowe spotkanie odbije się piętnem na życiu bohatera, zmuszając go do rozwiązań ostatecznych.

Autor książki znany jest jako współzałożyciel strony Spisek Pisarzy, na której zamieszcza artykuły dotyczące różnych aspektów pisania: słownictwa, bohaterów, fabuły, kompozycji wątków. W książce udowadnia, że umie zastosować się do własnych rad. Jego styl jest lekki, płynny i wyważony, dialogi żywe, a fabuła przemyślana od początku do końca. Nie brakuje zwrotów akcji, galopu wydarzeń i nowych informacji o świecie przedstawionym. Zrozumienie funkcjonowania duchów staje się kluczem do zrozumienia ludzi – ich uczuć i przeżyć.

Szczególną sympatię wzbudza Tomasz, bohater po przejściach, pogodzony się ze swoją samotnością. Porzucony w dzieciństwie przez ojca, po śmierci matki wychowywał się w sierocińcu. Teraz pracuje jako dziennikarz, w wolnym czasie zgłębiając wiedzę o zaklęciach. Jeśli pominąć tragiczną przeszłość, staje się postacią, z którą każdy czytelnik się utożsami. Chociaż niekiedy zdaje się sprawiać wrażenie nijakiego, pozbawionego jakichkolwiek celów poza walką z duchami. Mieszka sam, nie ma żadnej partnerki, nie myśli o założeniu rodziny. Nie dowiadujemy się również niczego o jego przyjaciołach i kręgu bliższych znajomych, co samo w sobie wydaje się nieprawdopodobne. Czy młody mężczyzna po studiach odrzuciłby wszelkie kontakty międzyludzkie na rzecz ,,ratowania świata”?

Również jego dorastanie stawia przed czytelnikiem wiele pytań. Autor odpowiada tylko na te najbardziej podstawowe, dotyczące rodziców i kilku przykrych epizodów z życia Tomasza. Chętnie przeczytałabym w kolejnych częściach (o ile zostaną napisane), jak poradził sobie z poczuciem izolacji wśród rówieśników, czy podzielił się z bliskimi przyjaciółmi tajemnicą lub czy chronił ich przed działaniem duchów. Może byłby w stanie zaufać komuś na tyle, by wyjawić, czym się zajmuje i co widzi? Zastanawiam się również, dlaczego nie mógł założyć strony internetowej i poszukać osób, które być może zmagają się z podobnym problemem. Ułatwiłoby to jego codzienne funkcjonowanie.

Tym, czego zabrakło mi we ,,Wtajemniczeniu”, są właśnie inni ludzie, którzy uczestniczyliby w życiu głównego bohatera i jego codzienności. Duchów nie brakuje – atakują go codziennie, ich obecność wymaga bezustannego czuwania i ochrony.

Powieść czyta się w błyskawicznym tempie. Kosmos, który znajduje się na okładce, stwarza aurę spokoju i doskonale komponuje się z tematyką książki. Dobrze wypadają też ilustracje Macieja Piątka, ubogacające poszczególne rozdziały – eteryczne, intrygujące, działające na wyobraźnię czytelnika.

Polecam ,,Wtajemniczenie” Waszej uwadze – z pewnością nie pożałujecie poświęconego czasu!

EBOOK MOŻNA POBRAĆ TUTAJ.

KSIĄŻKA: „Wtajemniczenie”
AUTOR: Tomasz Węcki
Wydawnictwo Ridero/Spisek Pisarzy

JULIA BUZDYGAN - „MANIPULACJA”

Próbujemy uniknąć wpływu, jaki wywierają na nas inni – co jednak, kiedy stajemy się ofiarami manipulacji własnego umysłu? Kiedy wyobraźnia płata nam figle, wyolbrzymiając każdy szelest w pustym, ciemnym pomieszczeniu i gdy prześladują nas koszmary, od których nie potrafimy się uwolnić?

Kilku zwykłych nastolatków budzi się w obcym miejscu. Wyrwani z bezpiecznej rzeczywistości i zmuszeni do konfrontacji z imaginacją największych lęków, przenoszeni z jednego świata do drugiego, walczą z potworami, zdobywają doświadczenie i wiedzę – o innych ludziach i samych sobie.

,,Manipulacja” Julii Buzdygan to wielowątkowa powieść o dorastaniu, walce o marzenia i pokonywaniu słabości. Dynamiczna, pełna refleksji i nowego spojrzenia na psychikę młodej osoby, z pewnością przypadnie do gustu nie tylko nastolatkom, ale i osobom dorosłym. Serdecznie polecam.

KSIĄŻKA: „Manipulacja”
AUTOR: Julia Buzdygan
Wydawnictwo Psychoskok

ERIN HUNTER - „WOJOWNICY. UCIECZKA W DZICZ”

,,Wojownicy. Ucieczka w dzicz” to oryginalna i przemyślana opowieść dla młodszego czytelnika, która zabiera nas w nieprawdopodobny świat kocich przygód.

Rdzawy, znudzony monotonnym życiem wśród Dwunożnych właścicieli, postanawia zasmakować doświadczeń ,,na zewnątrz” – w obcej i wcześniej niedostępnej dziczy, intrygującej go możliwością decydowania o sobie. Nie wahając się długo, dołącza do frakcji kotów jako Ognista Łapa, szkoli się na wojownika i stawia czoła nowym wyzwaniom. W trakcie swojej wędrówki raz po raz dokonuje brawurowych czynów i walczy z przeciwnikami.

Akcja jest dynamiczna, wydarzenia następują bardzo szybko, nie ma tu przestojów i zwolnień. Barwne opisy, charakterystyczni bohaterowie, promowanie wartości rodzinnych, lojalności, szacunku do starszych i przeciwnika – wszystkie z tych elementów czynią ,,Ucieczkę w dzicz” książką wartościową i mądrą, niosącą piękne przesłanie dla młodszego odbiorcy.

Nie ma wątpliwości, kto jest dobry, a kto zły, lecz nie wszyscy bohaterowie cechują się prostymi profilami psychologicznymi, co pokazuje późniejszy rozwój wypadków. Przygody kotów trzymają w napięciu do ostatniej chwili.

W środku tomu, z uwagi na dużą liczbę postaci, znajdują się: spis klanów, członkowie oraz ich cechy charakterystyczne. Dołączono również baśniową, szczegółową mapę obrazującą przestrzeń świata stworzonego przez Erina Huntera.

,,Wojowników” czyta się w błyskawicznym tempie. Z pewnością spełni Wasze oczekiwania. Oczywiście dla miłośników kotów jest to pozycja obowiązkowa.


KSIĄŻKA: „Wojownicy. Ucieczka w dzicz”
AUTORKA: Erin Hunter
Wydawnictwo Nowa Baśń

ARTUR BANIEWICZ - „PIĘĆ DNI ZE SWASTYKĄ”

Pasjonująca, misternie spleciona historia kryminalna osadzona w realiach II Wojny Światowej. Opowieść o dwóch śmiertelnych wrogach, których łączy wspólny cel: znalezienie mordercy niemieckiego żandarma. W trakcie skomplikowanego śledztwa wychodzą na jaw kolejne fakty, a tragiczne wydarzenia rzucają nowe światło na sytuację. Kto tak naprawdę jest zły? Polacy czy Niemcy? Po której stronie stoi wróg zwodzący bohaterów?

,,Pięć dni ze swastyką” Artura Baniewicza to powieść przewrotna, która łamie schematyczność podobnych sobie dzieł. Autor nie wybiela naszego narodu, lecz ukazuje różne postawy Polaków wobec okrucieństwa wojny. Wśród ,,naszych” znajdą się tchórze i zdrajcy, niewahający się przed zadaniem bólu i śmierci na cywilach.

Chociaż wartka akcja powieści bardzo mnie wciągnęła, książka ma kilka wad. Pierwszą z nich jest objętość – prawie sześćset stron tekstu wydaje się niepotrzebne. Uważam, że bez szkody dla całości można było skrócić tę historię. Zdania są krótkie, siermiężne, nie składają się w płynną całość. Niemniej nie przeszkadzało to w odbiorze całości.

Powieść uderza realizmem, zadziwia i szokuje. Widać, że została skonstruowana starannie i z pomysłem. Moją uwagę zwróciło też piękne wydanie. Okładka przyciąga spojrzenie i doskonale oddaje nastrój tej pozycji. Polecam nie tylko zwolennikom gatunku, lecz każdemu, kto oczekuje od książek czegoś ambitniejszego, zapadającego w pamięć. Z pewnością się nie rozczaruje.


KSIĄŻKA: „Pięć dni ze swastyką”
AUTOR: Artur Baniewicz
Wydawnictwo Znak Horyzont

BARBARA WRZESIŃSKA - „O ZMIERZCHU” (tomik poezji)

Czwarty tomik poetycki Barbary Wrzesińskiej ujmuje subtelnością i prostotą przekazu. Jest wyrafinowaną opowieścią o codzienności, drobnych radościach i smutkach, o miłości do bliskich i do Boga, a także o kruchości życia, o zdrowiu i samotności w tłumie. Trudno wyodrębnić wiodący wątek – każdy wiersz zdaje się osobną historią, jednocześnie dopełniającą pozostałe.

O zmierzchu niemal wszystko się kończy. Zachód słońca, styk dnia i nocy, wyostrza kontury chmur, dekoruje płaszczyznę nieba przenikającymi się płynnie tonami kolorystycznymi. A zmierzch? Zapowiada noc, lecz jest jednocześnie bladym spoiwem światła i mroku. Jak rozumieć ,,Zmierzch” w twórczości Barbary Wrzesińskiej? Wydaje mi się, że symbolizuje nieuchronny koniec człowieka, który przygotowuje się na rozrachunek z przeszłością. Przeszłość ta jest mało konkretna – jawi się jako układanka z wieloma elementami, wśród których są emocje, pytania, wątpliwości, rozterki.

Zdecydowanie warto zapoznać się z treścią tomiku, chociaż nie wszystkie utwory przypadły mi do gustu. W niektórych z nich brakowało świeżości spojrzenia czy interesującej gry skojarzeń, która zwróciłaby moją uwagę. Na szczęście przeważnie wiersze zaskakiwały i ciekawiły. Uniwersalizm ludzkich doświadczeń nie został ukazany w nowy, odkrywczy sposób, lecz prawdziwy, dający do myślenia. Książkę wzbogacono dodatkowo rysunkami poetki.


KSIĄŻKA: „O zmierzchu”
AUTOR: Barbara Wrzesińska
Wydawnictwo Psychoskok

ALEKSANDRA J. STAROSTECKA - „DRZWI” (tomik poezji)

,,Drzwi” Aleksandry J. Starosteckiej wiodą do przeszklonej oranżerii wspomnień – otwierają wejście rodzinnego domu pełnego przemocy i alkoholu, łez, stłumionych emocji. Słychać za nimi odgłosy szamotaniny. Po podłodze walają się przedmioty codziennego użytku i zabawki. Pokój staje się więzieniem, drzwi – strażnikiem, ale równocześnie symbolem utęsknionej wolności od napięcia, wolności rozumianej jako decydowanie o samym sobie. Drzwi symbolizują zamknięty rozdział życia, zatrzasnęły się nieodwracalnie w duszy – pozostawiły złe wspomnienia, których nie można wymazać.


na ścianach
w podłodze
pod podłogą

(…)
w piwnicy i na strychu
zadomowiła się rodzina łez


Drzwi wydają się portalem zawieszonym między jednym światem i drugim. Gładka powierzchnia przylega do krawędzi ścian i odcina człowieka od nieokreślonej rzeczywistości, izoluje. Wyjście oznacza ryzyko – opuszczenie tego, co poznane, tego, co widoczne. Czy warto pokonać próg oraz przekonać się, jak wygląda prawda?

Druga część tomiku poetyckiego została utrzymana w pogodnej scenerii i optymistycznych tonach. Pociągnięciem klamki wkraczamy w życie dorosłe, pełne subtelnych impresji, szeptów i zapachów, długich rozmów, marzeń, szczerej miłości. Pragniemy zgłębić drugiego człowieka i zbudować nowy dom – bezpieczny, będący azylem przed całym złem. Utworem, który najbardziej zwrócił moją uwagę, jest ,,spojrzenie”, przy którym widnieje dedykacja: ,,Pamięci Pewnego Profesora”:

wymyśliłam sobie miłość
taką zwyczajną niecodzienną
kiedy usiadłeś w tym fotelu

pajęczyną uplotłam z emocji
obietnicą inności
zachłannością spojrzenia

wymyśliłam sobie miłość
taką zwyczajną niecodzienną
a ty z fotela wstałeś


Zastanawiałam się nad zawartą w nim historią. W mojej głowie zakwitła myśl, że opowiada o dawnej nieodwzajemnionej miłość uczennicy do nauczyciela. Urzekła mnie atmosfera tego wiersza, jego delikatność, element pragnień, które zderzają się z cudzą nieświadomością.

Wiersze Aleksandry J. Starosteckiej pasjonują i wzruszają. Delikatnie pukają do wnętrza naszych dusz – subtelnie, intymnie i trafiając w sedno. Wywarły na mnie duże wrażenie. Z pewnością warto zapoznać się z tym tomikiem. Prócz pięknej poezji znajdziemy w nim klimatyczne ilustracje, klarownie komponujące się z treścią i tematyką wierszy.


KSIĄŻKA: „drzwi”
AUTOR: Aleksandra J. Starostecka
Wydawnictwo Psychoskok

JACEK PIKUŁA - „SZNURKI” (tomik poezji)

Dynamiczny i nastrojowy tomik poetycki ,, Sznurki” to uniwersalna opowieść o miłości. Obrazuje istotę uczucia między dwojgiem zakochanych, a także ulotność emocji, przenikających się i splatających w trudnym do śledzenia tańcu.

W utworach szczególnie uwypuklono kruchość, nietrwałość człowieka, a także subtelność poszczególnych doznań. Miłość jest delikatna, wydaje się utkana z jedwabistej materii, gotowej rozpłynąć się w powietrzu przez jeden solidny podmuch. Nie zabrakło też tonu sentymentalnego i zmysłowości, które doprowadzają do zespolenia dusz i ciał kochanków.

Nie mam pojęcia
Czy chcę to zrobić
Czy mi pozwolisz
Mój świat ozdobić?

Poeta posiada czarującą umiejętność ukazywania szczerych myśli w piękny, niebanalny sposób. Mistrzowsko posługuje się środkami wyrazu i zaskakuje wyobraźnią. Wiersze składają się w pewną niejednoznaczną historię – pełną wątpliwości, wahania, ale i gotowości na poświęcenie dla drugiej osoby.

Ilustracje, które ubogacają książkę, zostały wykonane przez Annę Pikułę. Oddano w nich rozciągłość formy zasupłanych ,,sznurków”, ich ulotność i dynamikę. Obrazki współgrają z utworami oraz klarownie dopełniają ten tomik.

KSIĄŻKA: „Sznurki”
AUTOR: Jacek Pikuła
Wydawnictwo Psychoskok

ANNA GRUSZCZYŃSKA - „TO NIE JEST DIETA!”

Pamiętacie ,,Zniszcz ten dziennik” albo ,,To nie jest książka”? Tym razem na polski rynek pod nakładem Wydawnictwa SQN trafia poradnik, który poprzez twórcze myślenie pomaga w zwalczaniu zaburzeń odżywiania. ,,To nie jest dieta – Pokonaj swojego potwora!” uczy młodsze nastolatki dbać o zdrowie i sylwetkę dzięki pozytywnemu podejście do własnego ciała i ćwiczeń.

Barwnie ilustrowany program został stworzony przez Annę Gruszczyńską, która sama zmagała się przez wiele lat z depresją i bulimią. W tej publikacji postanowiła podzielić się doświadczeniem z szerszym gronem odbiorców i pomóc dziewczętom w całej Polsce. Prowadziła również stronę internetową, gdzie opisuje poszczególne sposoby radzenia sobie z nieprawidłową dietą.

W książce zawarto miejsce na wpisanie planu dnia, a także niezbędne ćwiczenia, miejsce na wyniki treningów, rekordy, skalę fajności danych poleceń, za których wykonanie zbiera się punkty. Posiadacz poradnika otrzymuje możliwość dzielenia się wnioskami i tworzenia ilustracji. Kilka stron zajmują zabawy i relaksujące kolorowanki. Całość urozmaiciły karykaturalne, sympatyczne rysunki w środku.

Dlaczego warto zaufać tej książce? Przede wszystkim konfrontuje z trudnym problemem, dotykającym coraz więcej młodych kobiet. Udowadnia, że osiągnięcie wymarzonej sylwetki nie musi być trudne, jeśli zmodyfikujemy szkodliwe nawyki i uwierzymy w siebie. Idealnie sprawdzi się jako prezent dla dziewczyn w wieku dojrzewania, które mają problemy z samoakceptacją, niedowagą i zdrowym odżywianiem się.


KSIĄŻKA: „To nie jest dieta! Pokonaj swojego potwora”
AUTOR: Anna Gruszczyńska
Wydawnictwo SQN

MAGDA SKUBISZ - „LO STORY”

Błyskotliwa, awanturnicza opowieść o grupie uczniów szkoły średniej, uparcie dążących do wolności oraz poznania siebie. ,,LO story” obnaża zagubienie najmłodszego pokolenia, które próbuje znaleźć miejsce we współczesnym świecie – mimo problemów z używkami, nauką i konfliktowym ciałem pedagogicznym.

Głównymi bohaterami są cztery osoby. Alicja, zwana przez znajomych ,,Luśką”, to zwyczajna, szara dziewczyna, beznadziejnie zauroczona w przystojnym koledze z klasy – Masterze, przebojowym i cieszącym się powodzeniem wśród płci pięknej. Najlepsza przyjaciółka bohaterki, Kasia ,,Ryba”, równoważy nijakość swojej towarzyszki. Arogancka licealistka o wyzywającym, oryginalnym wyglądzie lubi zwracać na siebie uwagę, nie stroni od alkoholu i otwarcie przyznaje się do fascynacji nauczycielem etyki. Koloryt tej różnorodnej grupy dopełnia Burak, chłopak ze wsi o trzeźwym spojrzeniu na rzeczywistość. Drugoklasiści podchodzą do codziennych wyzwań z pomysłowością, gotowi do walki o swoje prawa, marzenia, aż w końcu o zwykłą sprawiedliwość systemu, w jaki zostali wpasowani. Brak stałej hierarchii wartości i jasno określonych celów sprawia, że niekiedy znajdują się w różnych trudnych i szkodliwych sytuacjach. Zawsze jednak wychodzą z nich bogatsi o jakąś naukę.

Bunt nastolatków, wynikający jeszcze z niedojrzałości i wieku, pierwsze uczucia, doświadczenia seksualne, poważniejsze myśli o przyszłości – wszystkie te elementy czynią powieść atrakcyjną, szczególnie dla grupy docelowej, jaką jest młodzież. Powieść została napisana przez autorkę na podstawie jej własnych doświadczeń w jednej ze szkół, co wyraźnie daje się odczuć. Opisana rzeczywistość jest realistyczna i wciągająca, w dodatku okraszona dużą dawką humoru.

Młody człowiek doświadcza wielu trudności związanych z wchodzeniem w dorosłe życie. Mierzy się z odpowiedzialnością, poszukiwaniem szczęścia i miłości. Osobą, która wskaże mu właściwą drogę, powinien być ktoś uznawany za autorytet – w wielu szkołach jest nim ambitny nauczyciel, zachęcający ucznia do świadomego istnienia i samorozwoju. Natomiast szkołę opisaną przez Magdę Skubisz wypełniają nauczyciele pozbawieni pasji, znerwicowani, zamknięci na współpracę. ,,LO story” zawiera przestrogę przed złymi wzorcami oraz oddaje hołd wartościom, takim jak: bliskość drugiego człowieka, zrozumienie, przyjaźń. Ważne jest nazwanie tego, co liczy się najbardziej, a także określenie celów.

Polecam tę powieść każdemu, bez względu czy ukończył już szkołę, czy wciąż zmaga się z obowiązkami edukacyjnymi. Odnajdziemy w niej wartką akcję, różnorodne postaci, które łatwo zrozumieć, a nawet wczuć się w ich sytuacje, oraz solidną dawkę emocji.

KSIĄŻKA: „LO story”
AUTOR: Magda Skubisz
Wydawnictwo Videograf

NINA HARRINGTON, LYNNE GRAHAM, AMANDA BROWNING - „ZAPACH LAWENDY”

Trzy piękne powieści o miłości i poszukiwaniu szczęścia, które przenoszą czytelniczki pod słońce malowniczej Francji.

,,Słoneczne lato” wprowadza nas w krainę bujnej zieleni. Właściciel poważnej firmy informatycznej powraca do domu swojego dzieciństwa, aby odkryć prawdę dotyczącą własnych korzeni. Trafia na pilnującą gospodarstwa piękną kobietę, wielbicielkę jazzu i prostego życia na peryferiach, która pokazuje mu, jak cieszyć się każdym dniem. Między z pozoru tak różnymi osobami rodzi się namiętność. Fabuła toczy się jednotorowo w stałym tempie, co jednak nie odbiera radości przerzucania kolejnych stron. Przede wszystkim jest to opowieść pozytywna w odbiorze, niosąca pokrzepiające przesłanie i wzruszenie. Czyta się ją szybko i z przyjemnością.

Historia ,,Miodowego miesiąca w Prowansji” rozpoczyna się w dniu ślubu mało atrakcyjnej Billie, której marzenie o poślubieniu ukochanego mężczyzny właśnie się spełnia. Wcześniej zawzięty i władczy Aleksiej był jej szefem, a ona jego sekretarką, zaś teraz połączyło ich uczucie zapieczętowane więzem małżeńskim. Wpływowy i bogaty biznesmen jest także ojcem dziecka Billie. W wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił wspomnienia o pierwszej wspólnej nocy ze swoją obecną żoną. Bohaterka zamierza wyjawić mu prawdę następnego dnia, podczas podróży poślubnej. Doprowadza to do kłótni nowożeńców. Niestety, tę opowieść uważam za najmniej udaną w całej książce. Motyw zaniku pamięci i dziecka, o którym nie wie jego biologiczny ojciec, wydaje się bardzo nierealistyczny. W dodatku irytowało mnie zachowanie wszystkich bohaterów. Już w dniu ślubu Aleksiej jest bardzo oschły w stosunku do swojej żony – niemal daje jej do zrozumienia, że będzie ją zdradzał z licznymi kochankami. Między ,,zakochanymi” nie ma czułości, radości ani spełnienia, lecz same negatywne emocje, jakby zostali zmuszeni do zawarcia związku małżeńskiego. Lynne Graham napisała nieprzemyślaną powieść, chociaż nie można odmówić jej lekkiego stylu i niespodziewanych zwrotów akcji.

,,Na południu Francji” ukazuje czytelnikowi codzienność Sofie, sześć lat po wydarzeniach, które odmieniły na zawsze jej życie. Właśnie wtedy otrzymała dowody zdrady swojego męża: kompromitujące zdjęcia przedstawiające Lucasa z inną kobietą. Spakowała się i wyjechała bez słuchania żadnych wyjaśnień. Teraz powoli układa sobie przyszłość… Do czasu, kiedy losy jej i Lucasa na nowo się skrzyżują. Były mąż proponuje Sofie wyjazd do zamku na południu Francji. Ona przystaje na tę propozycję.

Książka ,,Zapach lawendy” to zbiór warty uwagi, przeładowany emocjami i słońcem. Krótkie, czarujące romanse w tle zapachu kwiatów są idealne do zabrania w kobiecą torebkę na urlop.

KSIĄŻKA: „Zapach lawendy”
AUTOR: Nina Harrington, Lynne Graham, Amanda Browning
Wydawnictwo Harper Collins

CHRISTMAS ABBOTT - „PIEKIELNIE TWARDA SZTUKA”

Jeśli pragniecie poznać sposób na piękne ciało w trzydzieści dni, dostosowany do wymarzonego typu sylwetki - ta jest książka dla Was!

,,Piekielnie twarda sztuka” to poradnik oparty na zasadach racjonalnego odżywiania i zdrowego fizycznego wysiłku. Utytułowana zawodniczka i trenerka Crossfit zdradza tajemnice swojego sukcesu i udowadnia, że zbijanie wagi nie musi polegać na ciągłych głodówkach. Opracowała skuteczny plan odżywiania, który pozwalał na zrzucenie zbędnych kilogramów bez odmawiania sobie dobrego jedzenia.

Głównym założeniem diety jest skupienie się na kształtowaniu pośladek, a także dbaniu o kondycję całego ciała. W książce znajdziemy zarówno produkty spożywcze, których należy unikać, jak i przepisy, ćwiczenia i wartościowe rady. Ponadto poszczególne rozdziały urozmaicono prawdziwymi historiami osób, które zmieniły swoją wagę i sposób na życie.

Poradnik napisany przez Christmas Abbott jest bardzo motywujący do pracy nad sobą. Warto się z nim zapoznać!

KSIĄŻKA: „Piekielnie twarda sztuka”
AUTOR: Christmas Abbott
Wydawnictwo SQN

KATARZYNA DROGA - „POKOLENIA. POWRÓT DO DOMU” (CZ. II)

Wzruszająca opowieść społeczno-obyczajowa, rozgrywająca się w czasach powojennej Polski.

Historia burzliwych dziejów rodziny Borengów – Janki, Leszka i ich córki Kasi. ,,Pokolenia. Powrót do domu” to kontynuacja sagi napisanej przez Katarzynę Drogę, jednak można czytać ją bez znajomości części pierwszej. Uważam, że jest lepsza od swojej poprzedniczki, może ze względu na opisywaną rzeczywistość, bliższą współczesnemu czytelnikowi.

Jest 1969 rok. Amerykanin Neil Amstrong stawia pierwsze kroki na Księżycu, wypowiadając sławetne słowa: ,,Mały krok człowieka, wielki skok ludzkości”. W życiu Janki rozpoczyna się nowy rozdział. Postanawia opuścić Białystok i powrócić do rodzinnych stron na Podlasie. Jako doświadczona i dojrzała kobieta, pełna życiowej mądrości, inaczej obserwuje zmiany wokół siebie. Przywołuje w pamięci dawne czasy, miłości i niepokoje, a także niespełnione marzenia o artystycznej karierze. Jej mąż, Leszek, ambitny lekarz, również robi rozrachunek z przeszłością. Tymczasem ich mała córka dorasta.

W książce znajdziemy nie tylko znakomitą historię, ale także mnóstwo cennych spostrzeżeń, która dla osób interesujących się tamtymi czasami z pewnością będą godne uwagi. Powieść jest obszerna i pełna przeróżnych postaci, tym razem jednak wzbogacono ją o drzewo genealogiczne na wewnętrznej stronie okładki i zdjęcia z prywatnego zbioru autorki.

Książka z pewnością trafi w gusta fanów prozy obyczajowej, którzy szukają wzruszeń i emocji. Warto dać się uwieść klimatowi tej melancholinej historii i powrócić do odległych czasów. Serdecznie polecam.

KSIĄŻKA: „Pokolenia. Powrót do domu”
AUTOR: Katarzyna Droga
Wydawnictwo Helion (Edito)

KATARZYNA DROGA - „POKOLENIA. WIEK DESZCZU, WIEK SŁOŃCA” (CZ. I)

,,Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” to pierwsza część sagi rodzinnej Katarzyny Drogi, osadzonej w słodko-gorzkich realiach Polski XX wieku. Połączenie rzetelnej dokumentacji, prywatnych zapisków, wiedzy o tamtejszych czasach z lekkim piórem autorki dało efekt piorunujący: fabularyzowaną biografię, którą czyta się z zapartym tchem.

Życie Janki, głównej bohaterki i zarazem autorki pamiętników, od zawsze związane było z deszczem. Padał w ważnych momentach jej życia: w środku zimy 1923 roku, kiedy przychodziła na świat, podczas wyjazdu do Zabrowa i w trakcie oświadczyn ze strony Mirka Jurkiewicza. Deszczowe były też czasy, w jakich przyszło jej żyć: smutne i nostalgiczne, z majaczącym widmem zbliżającej się wojny.

W książce opisano codzienność Janki oraz rodziny Zajewiczów. Są to wydarzenia zarówno banalne, jak i wzniosłe, związane z prozą życia codziennego lub zmieniającą się sytuacją. Ukazana się metamorfoza kochającej się rodziny, która nie pragnie niczego więcej prócz szczęścia i bezpieczeństwa w ramionach bliskich. Każdy z bohaterów ma swoje marzenia, plany, niepokoje i słabości.

Opowieści ze Stokowa są przepełnione emocjami i zrozumieniem dla drugiego człowieka. Czyta się je z przyjemnością. Bardzo spodobała mi się okładka ze zdjęciem Janki, fotografie i piękna czcionka, które oddają nastrój tej pozycji.

Katarzynę Drogę, dziennikarkę i absolwentkę Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, znam przede wszystkim z edukacyjnych czasopism dla młodzieży, m.in. ,,Cogito”. Jest też redaktor naczelną magazynu ,,SENS Rozwój Zdrowie Piękno”. Wypracowała płynny, wciągający styl pisarski, który wręcz hipnotyzuje czytelnika, roztacza przed nim malownicze, spokojne krajobrazy i zapach trawy nad Narwią.

Julian Tuwim pisał, że każdy ma swoją ojczyznę – wspomnienia i pamiątki z przeszłości, określające każdego człowieka. Ojczyzną matki autorki i samej Katarzyny jest Podlasie. Warto pamiętać o naszych korzeniach, o przodkach, których już nie ma na tym świecie. Pytania o dawne czasy pozwalają lepiej spojrzeć na teraźniejszość i odpowiedzieć na pytania: kim jestem? czy dokonane wybory sprawiły, że jestem szczęśliwy?

KSIĄŻKA: „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”
AUTOR: Katarzyna Droga
Wydawnictwo Helion (Edito)

RAFAŁ KOSIK - „AMELIA I KUBA. STUOKI POTWÓR”

Rewelacyjna książka. ,,Amelia i Kuba. Stuoki potwór” Rafała Kosika podbije nie tylko serca dzieciaków, ale i czytelników dorosłych. Znajdziemy się w niej wszystko, co powinna zawierać wartościowa literatura dla młodszego czytelnika: szalone przygody, barwne i wzbudzające sympatię postaci, wartką akcję, celne przesłanie.

Bardzo dobrym pomysłem było poruszenie tematu zagrożeń, wynikających z ujawniania informacji w sieci. Pod wpływem złości Amelia wrzuca na Facebooka niekorzystne zdjęcie koleżanki. Kiedy skutki ,,zemsty” wymykają się spod kontroli, usuwa post, licząc, że to załatwi sprawę. Niestety, pozbycie się wpisu z portalu społecznościowego nie wystarczy. W czasach technologii informacyjnych i postępu warto zwrócić uwagę dzieci i młodszego rodzeństwa, do czego mogą doprowadzić działania za pośrednictwem forum, stron, gier itd. Autor zyskał u mnie wielkie uznanie za umiejętne wplecenie ważnego problemu w zwariowaną, fantazyjną historię. Dydaktyczny charakter powieści wynika w naturalny sposób z przemyśleń i działań bohaterów – nie uświadczymy tutaj łatwego moralizatorstwa, tak powszechnego we współczesnych kreskówkach i bajkach.

Warto wspomnieć o ilustracjach, które wspaniale urozmaicają cały tomik. Zarówno obrazki, jak i duża czcionka zachęcają młodszego czytelnika do lektury.

Historia Amelii, Kuby, Mi i Alberta wyszła naprzeciw moim oczekiwaniom. W fabule zawarto wiele celnych spostrzeżeń. Zapewnia rozrywkę i dużo śmiechu, mimochodem ucząc – między innymi wrażliwości na drugą osobę, szacunku, przyjaźni i uczciwości.

KSIĄŻKA: „Amelia i Kuba. Stuoki potwór”
AUTOR: Rafał Kosik
Wydawnictwo Powergraph

WOJCIECH BAUER - „PORA CHUDYCH MYSZY”

Trzymający w napięciu thiller ze Śląskiem w tle, rozgrywający się w scenerii podziemnych tuneli.

Nieprzebrana czerń. Duszna, klaustrofobiczna przestrzeń, w której rozpoczyna się seria brutalnych morderstw. Sprawę przejmuje komisarz Zalewski, coraz bardziej bezradny w obliczu niepokojących wydarzeń. Zmuszony do rozwiązań ostatecznych, niechętnie decyduje się na współpracę z byłym esbekiem: wychudłym, chorym Nakoniecznym, cieszącego się dawniej sławą kombinatora i oszusta. Żaden z nich nie przypuszcza, czym zakończy się rozwiązanie tajemnicy…

Powieść Wojciecha Bauera to historia skomponowana z wielu elementów, na czele których staje intryga i sensacja. Na pochwałę zasługuje sam pomysł – wplecenie pracy górnika w kryminał było wyjątkowo trafnym i świeżym urozmaiceniem fabuły. Fragmenty odsłaniające kulisy tej profesji czytało się z przyjemnością. Jednocześnie budowały one mistyczny klimat całej książki: parny, wilgotny, alienujący, wzmacniający klauzulę strachu.

Czołowy antybohater, Nakonieczny, jest postacią wzbudzającą sympatię. Jego poczynania śledziło się z przyjemnością, również ze względu na bardzo dobre pióro autora. ,,Pora chudych myszy” jest książką napisaną z polotem i rozmachem, pełną erudycyjnych określeń i przemyśleń. Widać, że Bauer ma przepracowania w zakresie władania słowem. Jego umiejętność snucia opowieści budzi podziw, choć nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że pisarz trochę wzorował się na stylu Zygmunta Miłoszewskiego - głównie ze względu na długie zdania i ich podobną konstrukcję. Na szczęście później narracja nabiera wyrazistej indywidualności i specyfiki.

Na wzmiankę zasługuje również okładka. Dopasowana czcionka idealnie wkomponowuje się w czarne tło, a pokryta pyłem męska twarz, która wyłania się z mroku, bardzo dobrze oddaje klimat książki.

Polecam tę historię nie tylko wielbicielom dobrego kryminału, lecz każdemu, kto ceni umiejętnie zaplanowaną fabułę, pełnokrwistych bohaterów i zapętlającą się wokół nich atmosferę strachu.

KSIĄŻKA: „Pora chudych myszy”
AUTOR: Wojciech Bauer
Wydawnictwo Videograf

kwartal_letni_2016.txt · ostatnio zmienione: 2016/08/31 11:43 przez gnosis

Narzędzia strony